گرید مواد شیمیایی چست؟ |همه چیز در مورد آن 🧪

همه چیز در مورد گرید مواد شیمیایی 🧪

همه چیز در مورد گرید مواد شیمیایی 🧪

اگر در حال تحقیق در مورد گرید مواد شیمیایی و انواع مختلف آن‌ هستید، ممکن است نام‌های مختلف خلوص و گرید برایتان گیج‌کننده به نظر برسد. شاید این سوال برایتان پیش بیاید که گریدهای مختلف مواد شیمیایی چیست و به چه معنا هستند؟

به عبارت ساده، نام گرید اختصاص داده شده به هر ماده شیمیایی بر اساس سطح خلوص آن است. هر چه ناخالصی‌های موجود در ترکیب شیمیایی بیشتر باشد، گرید آن ماده پایین‌تر می‌آید. به همه مواد شیمیایی یک گرید اختصاص داده می‌شود تا به افراد اطلاع دهد که آن ماده چقدر خالص یا ناخالص بوده و برای چه مصارفی قابل استفاده است.

تنها مواد شیمیایی با خلوص بسیار بالا می‌توانند برای مصارف غذایی یا دارویی استفاده شوند. در مقابل، مواد شیمیایی با گرید پایین‌تر معمولاً برای تمیز کردنیا حلال‌ها در تولید محصولات غیرخوراکی به کار می‌روند

اهمیت درجه بندی مواد شیمیایی آزمایشگاهی چیست؟

آزمایشگاه محیطی علمی حساس برای کار با مواد شیمیایی آزمایشگاهی است. کوچکترین اشتباه می‌تواند منجر به هدر رفتن مواد شیمیایی ارزشمند، نمونه‌ها یا حتی جان انسان شود. این سیستم درجه‌بندی به دانشمندان کمک می‌کند تا ماهیت گرید مواد شیمیایی را درک کنند. علاوه بر این به آن‌ها امکان می‌دهد آزمایش‌های مهم را حتی در محیط‌های سخت انجام دهند.

اهمیت درجه بندی مواد شیمیایی

مزایای دیگر گریدبندی مواد شیمیایی

 • تضمین کیفیت: کیفیت گرید مواد شیمیایی اطمینان می‌دهد که مواد مورد استفاده در آزمایشگاه‌ها از کیفیت خوبی برخوردار هستند. مواد شیمیایی با بالاترین کیفیت تحت آزمایش‌های سختی قرار می‌گیرند تا از خلوص آن‌ها اطمینان حاصل شود. این موضوع در علم بسیار حیاتی است؛ زیرا به نتایج دقیق و قابل اعتمادی نیاز داریم.
 • دقت در آزمایش‌ها: دقت آزمایش‌ها به گرید مواد شیمیایی بستگی دارد. در علم شیمی، حتی مقادیر کمی ناخالصی در مواد شیمیایی می‌توانند نتایج ما را مخدوش کنند. استفاده از مواد شیمیایی با کیفیت بالاتر به این معناست که مواد اضافی وجود ندارد که بتواند بر داده‌های ما تأثیر بگذارد و در نتیجه منجر به آزمایش‌های دقیق‌تر می‌شود.
 • ایمنی: گرید مواد شیمیایی ما را در آزمایشگاه ایمن نگه می‌دارد. برخی آزمایش‌ها به مواد شیمیایی بسیار خالصی نیاز دارند تا از واکنش‌های خطرناک یا اتفاقات غیرمنتظره جلوگیری شود. استفاده از گرید مواد شیمیایی مناسب، احتمال بروز حوادث را کاهش داده و ایمنی همه را تامین می‌کند.
 • بهره‌وری اقتصادی: درجه‌بندی به دانشمندان کمک می‌کند تا سطح مناسب خلوص را برای آزمایش‌های خود انتخاب کنند. این کار به مدیریت هزینه‌ها کمک می‌کند؛ زیرا مواد شیمیایی باکیفیت معمولاً گران‌قیمت هستند. با توجه به این مورد، برای دستیابی به بهترین نتیجه باید تعادل و تناسب میان درصد خلوص مورد نیاز و بودجه در دسترس حفظ شود.
 • سازگاری: گریدهای مواد شیمیایی برای کاربردهای خاصی مناسب‌تر هستند. دانستن اینکه از کدام گرید استفاده کنید، تضمین می‌کند که ماده شیمیایی عملکرد درستی در آزمایش داشته باشد. این کار همچنین از واکنش‌های غیرمنتظره یا مشکلات ناشی از تداخل با سایر مواد جلوگیری می‌کند.

مزایای دیگر گریدبندی مواد شیمیایی

بنابراین، انتخاب گرید مناسب مواد شیمیایی صنعتی در کار شما بسیار مهم است و می‌تواند نتایج را به طور قابل توجهی تحت تأثیر قرار دهد. با انتخاب گرید مناسب برای هر کاربرد، محققان می‌توانند از قابلیت کار خود اطمینان حاصل کنند. این امر به اعتبار نتایج آن‌ها کمک کرده و در پیشبرد دانش علمی، نقش بسزایی دارد.

بیشتر بخوانید: نشاسته چیست و چگونه ساخته می‌شود

کمترین تا بیشترین گرید مواد شیمیایی چیست و به چه معناست؟

در آزمایشگاه‌ها و صنایع مختلف از مواد شیمیایی با گریدهای متفاوتی استفاده می‌شود. این گریدها نشان دهنده‌ میزان خلوص مواد هستند و برای انتخاب گرید مناسب، در نظر گرفتن کاربرد آن ضروری است. در اینجا به برخی از گریدهای رایج اشاره می‌کنیم:

 • گرید صنعتی (Technical): گرید مواد شیمیایی صنعتی حاوی مقداری ناخالصی قابل اندازه‌گیری هستند. به همین دلیل، این مواد برای استفاده در غذا یا دارو مناسب نیستند؛ اما برای بسیاری از مقاصد تمیزکاری و چربی‌زدایی صنعتی و همچنین برخی کاربردهای حلال‌‌ها، کاملاً مناسبند.
 • گرید آزمایشگاهی (Laboratory): مواد شیمیایی با گرید آزمایشگاهی از خلوص بسیار بالایی برخوردارند؛ اما همچنان حاوی تعداد کمی ناخالصی هستند. این ناخالصی‌ها باعث می‌شوند این گرید نیز برای استفاده در مواد غذایی مناسب نباشد. با این حال، این گرید از مواد شیمیایی رایج‌ترین نوع برای آزمایش‌های آموزشی، پروژه‌های علمی مدارس و آزمایشگاه‌ها است.
 • گرید معرف (Reagent): این گرید خالص‌ترین نوع ماده شیمیایی است و علاوه بر اکثر آزمایش‌های مربوط به موجودات زنده‌ بیولوژیکی، برای تمام نیازهای علمی، صنعتی و تولیدی قابل استفاده است.
 • گرید USP: مواد شیمیایی با گرید USP توسط فارماکوپه ایالات متحده آزمایش و تایید شده‌اند. این مواد به اندازه‌ای خالص هستند که برای استفاده در داروها، غذا و مصارف پزشکی مناسب باشند، همچنین می‌توان از آن‌ها برای اهداف آموزشی و آزمایشگاهی استفاده کرد. با این حال، گرید USP خلوصی کمی پایین‌تر از گرید معرف (Reagent Grade) دارد.
 • گرید NF: مواد شیمیایی با گرید NF توسط فارماکوپه ملی ایالات متحده (United States National Formulary) تایید می‌شوند. در سال ۱۹۷۵، فارماکوپه ملی آمریکا (USP) با فارماکوپه ملی (NF) ادغام شد و درحال حاضر به طور مشترک، کتابی از استانداردها برای داروها و مواد دارویی را با عنوان USP-NF منتشر می‌کنند. برخی مواد شیمیایی می‌توانند هم گرید NF و هم گرید USP را دریافت کنند. با این حال، برنامه ریزی شده است که گرید NF به تدریج حذف شود و تنها گرید USP باقی بماند.
 • گرید خالص (Purified Grade): مواد شیمیایی با گرید خالص تحت هیچ استاندارد رسمی قرار نمی‌گیرند؛ اما این اصطلاح به طور کلی نشان‌دهنده یک ماده شیمیایی با کیفیت خوب است. از آنجایی که این مواد شیمیایی حاوی ناخالصی‌هایی هستند، باید در کاربردهای کم‌اهمیت‌تر مورد استفاده قرار گیرند.
 • گرید خوراکی (Food Grade): گرید خوراکی از نظر خلوص شباهت زیادی به گرید معرف دارد و بسیار خالص است. با این حال، این گرید نشان می‌دهد که ماده شیمیایی برای مصرف انسان بی‌خطر است و باعث آسیب یا بیماری نمی‌شود. توجه داشته باشید که همه مواد شیمیایی گرید معرف برای مصرف غذایی ایمن نیستند؛ تنها مواد شیمیایی با برچسب خاص گرید خوراکی مجاز به استفاده در تولید روی سطوح مواد غذایی است.

گرید مواد شیمیایی چیست و به چه معناست؟

با در نظر گرفتن سطوح مختلف خلوص مواد ، هر کدام می‌توانند به روش‌های متفاوتی روی یک محصول تأثیر بگذارند و در نتیجه بر هر واکنش شیمیایی که در آن استفاده می‌شوند،  تاثیرگذار باشند. انتخاب خلوص پایین‌تر می‌تواند منجر به کاهش کیفیت یا اثربخشی شود. به همین ترتیب، انتخاب یک گرید بسیار بالا و غیرضروری می‌تواند منجر به هزینه اضافی شود. بنابراین، مهم است که گریدهای مورد نیاز خود را براساس محصولات خاص و اهداف تحقیق یا تولید خود تعیین کنید.

بیشتر بدانید: کاغذ پی اچ (کاغذ PH)

کدام گرید استاندارد است؟

برخلاف تصور، یک گرید جهانی و همیشگی برای مواد شیمیایی وجود ندارد. همانطور که مشاهده کردید، ده‌ها دسته‌بندی مختلف با مشخصات و کاربردهای منحصر به فرد وجود دارد. هنگام انتخاب بهترین گرید، باید شرایط خاص خود را در نظر بگیرید. آیا به یک ماده شیمیایی با خلوص بسیار بالا نیاز دارید یا خلوص پایین تر هم مناسب است؟ بودجه شما چقدر است؟ دسترسی به مواد شیمیایی خاص در منطقه شما چقدر آسان است؟ همه این موارد سوالاتی هستند که هنگام انتخاب گرید مناسب برای استفاده از یک ماده شیمیایی باید به آن‌ها توجه کنید.

نکات مهم هنگام خرید مواد شیمیایی با گریدهای مختلف

هنگام خرید مواد شیمیایی با گریدهای مختلف، باید به فاکتورهای متعددی توجه کنید. در اینجا به پنج مورد از مهم‌ترین نکات اشاره می‌کنیم:

 • مشخصات: مشخصات ارائه شده توسط تامین‌کننده برای هر گرید از مواد شیمیایی را بررسی کنید. به درصد ناخالصی‌ها، مقادیر سنجش و سایر پارامترهای مرتبط توجه کنید تا اطمینان یابید که با نیازهای شما مطابقت دارند.
 • سازگاری با کاربرد: مطمئن شوید که گرید انتخابی با کاربرد خاص شما سازگار است. برخی از کاربردها ممکن است برای جلوگیری از تداخل یا آلودگی به گریدهای خلوص بالاتر نیاز داشته باشند.
 • تطابق با الزامات قانونی: هرگونه استاندارد یا دستورالعمل نظارتی که برای صنعت یا کاربرد شما اعمال می‌شود را در نظر بگیرید. مواد شیمیایی را انتخاب کنید که با مقررات و استانداردهای ایمنی مربوطه مطابقت داشته باشند.
 • بودجه: تفاوت هزینه بین گریدهای مختلف مواد شیمیایی را ارزیابی کنید. برای یافتن مقرون به صرفه‌ترین گزینه، میان نیاز به خلوص بالاتر و محدودیت‌های بودجه‌ای تعادل برقرار کنید.
 • اعتبار تأمین‌کننده: یک تامین‌کننده معتبر را انتخاب کنید که به خاطر ارائه مواد شیمیایی باکیفیت و خدمات قابل اعتماد شناخته شده باشد. هنگام انتخاب تامین‌کننده، به عواملی مانند شهرت، گواهینامه‌ها و نظرات مشتریان توجه کنید.

نکات مهم هنگام خرید مواد شیمیایی با گریدهای مختلف

بیشتر بخوانید: سدیم هیدروکسید و انواع آن

سخن آخر

متخصصان ما در تدارک صنعت کاغذ کرمان،تولید کننده انواع آلومینیوم سولفات، زاج سفید و دیگر مواد شیمیایی مورد نیاز در صنایع گوناگون از جمله کاغذ سازی است که جزو پیشروهای این حوزه در ایران عزیز می‌باشد. تدارک صنعت کاغذ کرمان می‌توانند به شما در انتخاب مواد شیمیایی مناسب برای نیازهای خاص خود کمک کنند. اگر به دنبال اطلاعات بیشتر در مورد گریدهای مواد شیمیایی هستید یا به یک ماده شیمیایی خاص با گرید مشخص نیاز دارید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

محصولات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *