تست Cobb چیست؟ | 0 تا 100 تست کب | تدارک صنعت کاغذ کرمان

همه چیز درباره تست Cobb

همه چیز درباره تست Cobb

تست Cobb چیست؟

روش های متعددی برای سنجش میزان جذب آب وجود دارد. تست جذب آب کاغذ و مقوا یا همان آزمایش کاب (cobb test) یکی از روش های استاندارد است که مقدار آب جذب شده به کاغذ و مقوا را در زمان مشخص بررسی می کند. به بیان دیگر، نتایج به دست آمده از انجام این تست توانایی یک ماده رطوبت ساز برای مقاومت در برابر نفوذ آب را نشان می دهد. از آن جا که این آزمایش اغلب برای اندازه گیری میزان آب قابل جذب طی مدت زمانی مشخص توسط سطح کاغذ یا تخته انجام می شود، به آن «تست جذب آب کاغذ» نیز گفته می شود.

میزان جذب آب

قدرت جذب آب توسط یک ماده، تاثیر پررنگی در چاپ پذیری آن و میزان تنظیم چسب های پایه آب دارد. با انجام این آزمون، قدرت جذب مایع در کاغذ، مقوا و محصولات کاغذی با استفاده از اصول وزن سنجی محاسبه می گردد. تخته ها و کاغذها انواع و اقسام متنوعی دارند. بسته به ویژگی های هر کدام، نظیر ابعاد، تخلخل و …، قدرت جذب آب و سایر مایعات رطوبت زا توسط آن ها نیز متفاوت خواهد بود.

اهمیت این تست در بسته بندی

امروزه اهمیت میزان جذب آب کاغذ بر کسی پوشیده نیست و با توجه به توسعه بازار بسته بندی، کاربرد های مختلفی را برای کارتن های تولیدی شاهد هستیم. از این رو با توجه به استفاده از کارتن در بسته بندی محصولات سردخانه ای، به حداقل رساندن جذب رطوبت در تولید کاغذ حائز اهمیت می باشد. بدین منظور شرکت تدارک صنعت کاغذ کرمان با تأمین مایع مقاومت دهنده کاغذ در برابر جذب، AKD مایع (SSK)، گام مهمی در کمک به صنعت سلولزی کشور برداشته است.

کاربردها

پیش از این نیز گفتیم که این آزمون قدرت جذب آب کاغذ را محاسبه می کند. این نکته بدین معنا است که خواص نوشتن کاغذ در این فرایند اهمیتی نداشته و مورد بررسی و ارزیابی قرار نمی گیرد. اگر چه این ویژگی نشان دهنده مناسب بودن قدرت جذب جوهر توسط کاغذ می باشد، با این حال موارد کاربرد این تست، اهمیت توجه به قدرت جذب آن را افزایش داده است.

به عنوان مثال، بسته بندی برخی از مواد خطرناک نیازمند دریافت گواهینامه های خاصی است. این گواهینامه ها بر اساس نتایج به دست آمده از تست کاب صادر می شوند. در صورتی که این تست به درستی انجام نشده و احتمال بروز خطا در آن وجود داشته باشد، ممکن است بسته بندی این مواد دچار مشکل شده و خطرات بسیاری برای افراد داشته باشد.

برخی از کالاهای خطرناک که باید از بسته بندی های مخصوص برای آن ها استفاده شود، عبارتند از:

  • مواد قابل احتراق و آتش زا
  • مواد ناپایدار
  • مواد خورنده
  • گازهای سمی یا قابل اشتعال

نحوه انجام تست کاب


پیشنهاد به مطالعه بیشتر: نشاسته چیست؟


تست جذب آب کاغذ

با انجام تست کاب، میزان آب جذب شده توسط یک قطعه کاغذ، مقوا و کاغذ فیبر یا موجدار مقوایی مشخص می گردد. نکته حائز اهمیت این است که این کار باید در یک بازه زمانی مشخص، معمولا 60 یا 120 ثانیه، انجام شود. نتیجه نهایی بر اساس g/m2 به دست می آید.

برای انجام این تست باید از دستگاه مخصوصی استفاده شود که ظرف توزیع کننده آب و غلتک آن از جنس استیل یا فولاد ضد زنگ ساخته شده است. در ابتدا باید حجم مشخصی از آب روی کاغذ ریخته و مدت زمانی که طول می کشد تا به سطح کاغذ جذب شود، را اندازه گیری کنید. بر اساس میزان آب جذب شده به کاغذ در زمان مشخص، مقیاسی برای تعیین میزان جذب کاغذ به دست می آید.

انجام این آزمایش تنها به آب محدود نشده و در برخی از موارد از جوهر، شیر، روغن و … نیز برای ارزیابی عملکرد کاغذ و مقایسه نتایج با تست جذب آب استفاده می شود. لازم به ذکر است که این کار تنها برای کاربردهای خاص انجام شده و چندان رایج نمی باشد.

نحوه انجام تست

پیش از انجام تست، نمونه را تقریبا به قطعه های 12.5 × 12.5 سانتی متر (کمی بزرگتر از ابعاد درب دستگاه) برش دهید. سپس نمونه را وزن کنید. آن را روی تشتک حاوی آب دستگاه قرار دهید و درب را قفل نمایید. تشتک را 180 درجه چرخانده تا آب با نمونه در تماس باشد و بلافاصله زمان بندی تست را شروع کنید. مدت زمان کلی تست می تواند 60 یا 120 ثانیه در نظر گرفته شود. در حالی که در صنایع کاغذسازی، تست کاب 60 ثانیه بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. این مدت زمان به میزان جذب آب نمونه بستگی دارد. مواد با خاصیت جذب رطوبت بیشتر ممکن است برای دوره های کوتاه تر از 60 ثانیه ای آزمایش شوند؛ در حالی که برای آزمایش مواد با قدرت جذب کمتر ممکن است این زمان تا هجده ساعت نیز افزایش یابد. در تست 60 ثانیه، پس از سپری شدن 45 ثانیه دستگاه را به حالت اول برگردانده و نمونه را از روی دستگاه بردارید. آن را میان دو عدد کاغذ خشک کن قرار داده و با عبور دادن غلتک 10 کیلوگرمی از روی آن ها، آب موجود روی سطح نمونه را خشک نمایید. با احتساب 15 ثانیه که فرایند خشک کردن زمان خواهد برد،‌ کل فرایند تست در 60 ثانیه صورت می پذیرد. در پایان، نمونه را مجددا وزن کنید. تفاوت وزن اولیه و وزن فعلی نمونه، میزان جذب آب کاغذ را نشان می دهد.

روش های اندازه گیری کاب Cobb Sizing Test

به طور کلی با توجه به نوع نمونه، تست جذب آب به 2 روش انجام می شود:

  1. دستگاه غلتکی تست cobb

در این روش از یک دستگاه اقتصادی و عملی برای اندازه گیری قابلیت جذب مایعات یا انعطاف پذیری کاغذها، تخته ها، پارچه ها و سایر اجسام ورقه ای شکل استفاده می شود. کیت کامل این آزمایش شامل یک دستگاه تست Gurley-Cobb، یک غلتک 10 کیلوگرمی و کاغذ خشک کن است.

روش های اندازه گیری کاب Cobb Sizing Test

  1. روش Klemm

برای کاغذهای بدون اندازه مانند کاغذهای پلات و سایر کاغذهایی که قدرت جذب آب نسبتا زیادی دارند، از روش klemm برای تعیین میزان جذب آب آن ها استفاده می شود. در این روش قطعات آزمایشی کاغذ آماده شده و تا عمق مشخصی در آب غوطه ور می شوند. پس از گذشت زمان تعیین شده، ارتفاع آب بالا آمده اندازه گیری شده و از این طریق، میزان آب جذب شده به کاغذ یا مقوا محاسبه می گردد.

محصولات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *